Studentský tým eForce Prague Formula představil novou, lehčí formuli

eForce Prague Formula (1).webp

Tým studentů a studentek, převážně Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní ČVUT v Praze, představil novou autonomní elektroformuli CTU.25. Cílem je navázat na loňskou sezonu, která pro tým eForce byla velmi úspěšná. „V předchozích měsících jsme se opravdu důkladně zaměřili na odstranění slabých míst loňského monopostu. Slabiny jsme našli v akumulátoru, chlazení a celkové váze monopostu,“ sdělil kapitán týmu Jan Cába.

Nová formule je tak oproti loňskému modelu o 20 kilogramů lehčí. Záměr, aby vážila méně než 190 kilogramů, se vydařil. Výrazně k tomu přispělo nové pohonné ústrojí i akumulátor, které kapitán týmu vypíchl jako nejvýraznější změny. „Současný akumulátor umí rekuperovat až 120 kilowattů. Na klasickém závodě v kategorii endurance (vytrvalost) tak nepotřebujeme brzdit mechanickými brzdami, protože většinu energie budeme schopni zrekuperovat a vrátit zpátky do baterie. Tím pádem je akumulátor i výrazně lehčí,“ popsal Cába. „K tomu jsme optimalizovali systém chlazení a vyvinuli nové casingy na motor. To je také významný posun,“ dodal kapitán.

I letos tým čeká pořádně nabitý závodní plán. „Začneme 12. července v Nizozemsku. Tam budeme jezdit pouze pilotovaně,” uvedl Jan Cába. „A 28. července následují závody v Maďarsku, už 4. srpna nás pak čekají závody v Česku – v Mostě,” doplnil. Poznamenal, že právě v Maďarsku a v Česku formule odjede „generálku“ na hlavní událost sezony. Tou jsou závody v německém Hockenheimu, které se uskuteční 18. srpna. Foto: ČVUT

Must Read
Find my iPhone

Trojici teenagerů málem prošla vražda. Usvědčila je historie vyhledávání

Na začátku tragédie stál ukradený iPhone a touha po pomstě. Případ žhářského útoku v Denveru poslal policisty do slepé uličky, ze které jim cestu ukázal až Google.

Co je malé, to je milé

Malé, praktické a elektrické. Automobilky chystají modely do města

Proč si víc lidí nekupuje elektromobily? Především proto, že jsou drahé. Automobilky to vědí. Chtěly by s tím něco dělat, ale čekaly na dostatečně levné baterie, díky nimž se menší auta vyplatí.

Pracovní alias

Říkat šéfovi Panda je OK. Vědci řeší přezdívky v práci

Kateřina Veliká, Panda, Opičák, Don Juan či Ledová Královna… Taky si v práci dáváte přezdívky? Za určitých pravidel mohou firmě dokonce prospět. Jindy zas ublížit. Vědci v Kanadě teď v rozsáhlé studii popsali, jak dynamika přezdívání na pracovišti funguje.

AI za pultem

Bez markování, bez placení. Automatizovaných obchodů přibývá

Samoobslužnou pokladnou to jen začalo. Svět začíná patřit automatizovaným prodejnám. I v těch českých sleduje zákazníky umělá inteligence a jiné jsou bez pokladen. A bude jich už jenom víc.

BIS vs. APT31

Ministerstvo zahraničí odhalilo kyberútok. Stojí za ním Čína

Špionážní skupina spojovaná s Pekingem napadla v kampani trvající tři roky české ministerstvo zahraničí.

Invaze internetových hybridů

Italský brainrot spláchnul Skibidi Toilet. A s ním Chimpanzini Bananini i Bombardino Crocodilo

Opice v banánových slupkách, žraloci s teniskami Nike a krokodýli s tělem bombardérů. Fenomén nejmladší generace internet nedobývá, ale rozpouští pod ním poslední zbytky zdravého rozumu.

Promotion

Dřevostavba jako cesta k udržitelnému bydlení: Proč snižuje vaši uhlíkovou stopu

Změna klimatu je jedním z nejzávažnějších problémů současnosti a naše individuální i kolektivní uhlíková stopa hraje klíčovou roli v jejím prohlubování. Stále více lidí si uvědomuje nutnost přechodu k udržitelnějšímu způsobu života a bydlení v tomto ohledu představuje významnou oblast, kde můžeme dosáhnout pozitivních změn.

Osm ningi za jeden pu

Čas, kredity i radioaktivní mince. Čím platí hrdinové sci‑fi románů

Peníze i sci‑fi literatura se týkají fungování celých společností. Není tedy divu, že se měny a peněžní systémy stávají námětem autorů fantastiky. Třeba takový galaktický ningi v některých ohledech připomíná bitcoin – také je obtížné získat byť jen jeden.

Nástroj, ne tvůrce

Sebere AI práci architektům? Vytvoří dokonalou vizualizaci, ale dům nevymyslí

Také architekti v Česku stále víc používají umělou inteligenci. Ne ovšem k navrhování domů, ale k mravenčí, repetitivní práci, třeba pro kontrolu výpočtů, tvorbu prezentací, ale především pro super detailní a realistické vizualizace. Že by je AI nahradila, se architekti nebojí. Nemá prý cit pro ducha místa a kulturní kontext.

Wired Science Hub #54

Co se děje ve vědě: čočky pro infračervené vidění, přesvědčivá AI a co nám předala prastará ryba

Přinášíme další WIRED Science Hub. Tentokrát se dozvíte například o testu, který dokáže určit, kolik vysoce průmyslově zpracovaných potravin konzumujete. Vědci také vyvinuli kontaktní čočky, jež umožňují infračervené vidění i se zavřenýma očima. A pokud vás bolí zuby, když kousnete do zmrzliny, poděkovat můžete pradávné rybě.

Studentský tým eForce Prague Formula představil novou, lehčí formuli | WIRED
OSZAR »